Mianmarban 2021-ben tört ki véres polgárháború, miután a katonai vezetés egy puccsal átvette a vezetést. A megoldás továbbra is távolinak látszik, miközben egyre nehezebben tudnak megbirkózni a sokasodó nehézségekkel. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a kormány helyzetét egy körvonalazódó energiaválság is nehezíti – írja a The Diplomat.
Az ukrán titkosszolgálatok megpróbáltak ellopni egy Tu-22M3 stratégiai bombázót az orosz légierőtől – írja az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSzB) közleménye alapján a Reuters.
Benjámin Netanjahu bejelentette a háborús kabinet megszűnését, és közölte, hogy a jövőbeni háborús konzultációkat egy szűkített bennfentes csoporttal folytatja - írta meg a Jerusalem Post.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök április 26-án menesztette pozíciójából Olekszandr Jakovecet, aki a Támogató Erők parancsnoka volt – számolt be a Kyiv Independent.
Csütörtökön számos dróncsapás érte a mianmari fővárost, Najpjidót. Az eset azt jelzi, hogy a kormányellenes felkelők egyre nagyobb területeket felügyelnek az országban – számolt be a Nikkei Asia.
Ukrajna új főparancsnoka, Olekszandr Szirszkij elmondta, hogy további változtatásokat tervez a katonai vezetésben és a vezérkarban, és kitért arra is, hány új embert akarnak besorozni a frontra – írja a Bloomberg.
A Fülöp-szigetek vezetése bejelentette, hogy mesterséges szigeteket terveznek létrehozni a vitatott Dél-kínai-tenger területén. Korábban Peking hasonló stratégiát alkalmazott a területen, most úgy tűnik, hogy visszaüt a keleti nagyhatalom taktikája – írja az Al-Jazeera.
Két kínai és négy orosz katonai repülőgép lépett be csütörtökön Dél-Korea légvédelmi azonosító zónájába (ADIZ). Szöul reagált a fenyegetésre, felszálltak az ország vadászgépei – számolt be a Reuters.
Az Ukrajinszka Pravda nevű lapnak nyilatkozott Marija Berlinszka, az ukrán légi felderítés elnöke. Több olyan dolgot is mondott, ami a háború eddig nem ismert részleteibe enged betekintést.
Mianmarban 2021 elején vette át puccsal a hadsereg a vezetést, azóta változó intenzitással folyik a polgárháború az országban. Az utóbbi hetekben az események elfajulni látszanak, egyre többen jegyzik meg, hogy akár a hadsereg is összeomlása is benne lehet a pakliban – írja a Council on Foreign Relations (CFR) tanulmánya.
Mianmar (korábban Burma) már évtizedek óta nyugtalanságoktól hangos. A délkelet-ázsiai országban az éppen kormányon lévő erők sohasem tudták a fennhatóságukat kiterjeszteni az ország teljes területére, néhány ellenálló mozgalom a hegyvidéki, sűrű növényzettel benőtt részein állandóan harcolt a hatalom ellen. Új szintre lépett a kormány és az ellenállók közötti konfliktus 2021-ben, amikor a katonaság erőszakos puccsal magához ragadta a hatalmat. Az előtte kialakult „kvázi” nyugalmi állapot azonnal megszűnt, a lázadók pedig hosszú harcokat követően egyre súlyosabb csapásokat mérnek a reguláris hadseregre.
Olekszij Danilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára szerint Oroszország fokozta a kémtevékenységét Ukrajnában – számolt be az Ukrajinszka Pravda.
Ma is kiadta a napi jelentését az amerikai Institute for the Study of War kutatóintézet. Ebben a Dnyeper partján zajló katonai eseményekről írnak.
Ukrajnának semmi köze nincs Jevgenyij Prigozsin repülőgépének felrobbantásához, de „mindenki tudja, ki áll mögötte” – idézi Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a CNN.
Úgy néz ki, hivatalosan is lecserélni a zöldes, EMR álcamintájú katonai gyakorlót az orosz haderő az amerikai Crye Precision vállalat által fejlesztett Multicam-mintájú, saját szabásmintájú gyakorló ruházatra.
Ma is közzétette a napi jelentését a brit védelmi minisztérium, amelyben ezúttal az orosz csapatok egy súlyos problémáját elemezték.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Bjorn Lomborg írása.
A magyar tőzsde zárva lesz.
Nehezen áthidalhatók a gondok.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.